Блог вчителя біології та хімії, голови ШМО вчителів природничого циклу Коваль Раїси Миколаївни.
29 нояб. 2018 г.
18 окт. 2018 г.
Що варто знати про кір
Зараз в Україні та деяких країнах Європи - спалах кору. За 2017 рік в Україні зафіксували 4 782 випадки цього захворювання. Це - у 40 разів більше, ніж позаминулого року. А лише за перші два тижні 2018 року на кір захворіло 1285 людей, восьмеро померли, серед них - п'ятеро дітей.
Чим небезпечний кір?
Кір - це інфекційна хвороба, яку викликає вірус Morbillivirus. Він небезпечний тим, що легко поширюється, спричиняє ускладнення і навіть смерть, і ліків від нього не існує.
9 з 10 неімунізованих людей хворіють на кір після контакту з хворим. Це одна з найпоширеніших причин дитячої смертності у світі. Від кору помирають три-п'ять людей на 1000 заражених. 30% хворих на кір матимуть такі ускладнення, як втрата слуху, енцефаліт і пневмонія. Кір викликає імунну амнезію - нездатність адекватно реагувати на інфекцію. Вона триває наступні кілька років після хвороби.
Як захиститися від кору?
Вірус кору вражає передусім клітини імунної системи і поширюється ними усім тілом. При цьому вірус пригнічує вроджений противірусний імунітет.
Лише специфічні до вірусу кору антитіла (імуноглобуліни) його нейтралізують і виводять з організму. Малоефективні антитіла (IgM) з'являються на другому тижні хвороби, а високоефективні (IgG) - через 3-4 тижні.
Ми маємо антитіла, якщо колись перехворіли на кір або успішно пройшли два тури вакцинації. Діти до одного року мають антитіла від матері - вони здатні проходити крізь плаценту. Тому важливо, щоб майбутня матір мала протикоровий імунітет. Старші діти, які не були вакциновані, вже не мають антитіл.
Вакцину проти кору на основі ослабленого живого вірусу сертифікували та запровадили у США 1963 року.
Відтоді захворюваність кором стрімко впала. Вакцина зазнала змін з моменту запровадження і проходила перевірки на безпечність.
2000 року стали застосовувати трикомпонентну вакцину від кору, паротиту і краснухи (КПК). У світі лише з 2000 року запобігли понад двадцятьом мільйонам смертей від кору. Значною мірою - саме завдяки вакцинації.
Яка причина нинішнього спалаху кору?
Причиною поширення кору в Україні вважають низький рівень охоплення вакцинацією. За словами в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, 86% хворих на кір не були вакциновані. Аби зупинити поширення хвороби потрібно, аби 95% людей мали імунітет.
Протягом останніх років дедалі більше людей відмовлялися робити своїм дітям щеплення проти кору та інших хвороб.
2016 року більше половини дітей не була прищеплена від кору. За 2017 рік цей показник підвищився.
Кому слід робити щеплення від кору, а кому - ні?
За рекомендаціями Центру з контролю хвороб США (Centers of Disease Control), робити щеплення від кору слід у таких випадках:
- Дітям в 1 рік та в 6 років
- Медичним працівникам
- Дорослим, у яких нема імунітету. Наявність антитіл до вірусу кору можна перевірити в діагностичній лабораторії.
- Людям, старшим 6 місяців, які виїжджають за кордон.
- Жінкам, що планують завагітніти, та не мають імунітету. При грудному вигодовуванні вакцинація дозволена.
Щеплення протипоказані, якщо:
- Є алергія до компонентів вакцини овальбуміну (яєчного білка) та антибіотика неоміцину, чи анафілактична реакція у разі попереднього щеплення. Перевірити наявність алергії також можна в діагностичній лабораторії.
- Якщо на момент щеплення людина хворіє на інфекційне захворювання чи має суттєві проблеми зі здоров'ям. Водночас, застуда чи навіть вітрянка не є протипоказаннями для вакцинації.
- Вагітність.
1 окт. 2018 г.
Хто така Момо, чому вона лякає дітей і як захиститися?
Мережу сполохав новий онлайн-монстр, який залякує підлітків та може викрадати дані користувачів. Психологи розповіли BBC News Україна, як захистити дітей.
Страхітливе створіння у вигляді жіночого погруддя на курячих ніжках з мертовно-блідим обличчям та виряченими очима начебто залякувало користувачів у мережі та обіцяло їм швидку смерть. А вже 25 липня місцеві ЗМІ повідомили про самогубство 12-річної дівчинки неподалік від Буенос-Айреса в Аргентині.
Поліція досі не підтвердила, що загибель дитини пов'язана саме з грою, але в телефоні дівчинки знайшли переписку в WhatsApp, і відеозаписи, які вона робила перед смертю. Тож влада висловила підозру, що все це було частиною завдання у грі, і хтось міг навмисно спонукати її накласти на себе руки.
Що таке Момо?(дивись тут)
21 сент. 2018 г.
Попередження вуличного травматизму
Попередити ВУЛИЧНИЙ ТРАВМАТИЗМ можливо !
Шановні батьки!
- Привчіть дитину бути обережною на сходах і під час підйому та спуску міцно триматися за поручні.
- Поясніть дитині, що під час ігор з іншими дітьми слід поводитися чемно: не штовхати інших, не кидатися піском тощо.
- Не дозволяйте дитині залазити високо на дерева, драбини, споруди, щоб уберегти її від падіння з висоти.
- Поінформуйте дитину, що всі каналізаційні люки, підвали та канави слід оминати.
- Не грайте з дітьми на необладнаних або пошкоджених дитячих майданчиках і їм самим не дозволяйте там перебувати.
- Перевіряйте гойдалки та спортивні снаряди на дитячих майданчиках і в парках відпочинку на справність перед катанням чи тренуванням.
- Оминайте ділянки, де проводять ремонтні роботи.
- Розкажіть дитині, що ходити під балконами будівель небезпечно через можливість падіння предметів, бурульок тощо.
- Дітям до 14 років не можна їздити по проїзджій частині на велосипеді. Забороняйте добиратися до школи велотранспортом та зі школи додому.
26 июл. 2018 г.
25 июл. 2018 г.
19 июл. 2018 г.
14 мая 2018 г.
24 апр. 2018 г.
5 апр. 2018 г.
24 мар. 2018 г.
Коли Україна переводить годинники на літній час у 2018 році
В ніч з 24 на 25 березня, о 3:00 необхідно перевести стрілки годинника на одну годину вперед. У зв’язку з цим встати і лягти спати українцям доведеться раніше звичного часу. Такі зміни нерідко викликають стрес в організму, а для деяких людей перехід на літній час спричиняє негативні наслідки.
Щоб цього уникнути, варто підготуватися заздалегідь і дотримуватися кількох порад.
- Проводити більше часу на свіжому повітрі та здійснювати піші прогулянки.
- Лягати спати трохи раніше, ніж зазвичай.
- Відмовитися від жирної та важкої їжі, пити більше води. Намагайтеся харчуватися збалансовано і віддавати перевагу свіжим продуктам, овочам і фруктам.
- Не перевантажувати організм. Не беріть додаткову роботу і проводьте більше часу з рідними та близькими.
Почніть підготовку до переходу на літній час 2018 завчасно, і новий режим не викличе у вас жодних складнощів.
19 мар. 2018 г.
31 янв. 2018 г.
Дифтерія-небезпечне захворювання
Дифтерія є інфекційною хворобою, яка передається повітряно-крапельним шляхом. Дифтерійна паличка потрапляє у дихальну систему і виробляє токсин. Він руйнує тканини дихальної системи.
Тому саме захворювання проявляється у вигляді ангіни. У горлі хворого утворюються плівки, які ускладнюють дихання. Людині стає важко ковтати.
Загалом токсин спричиняє слабкість, біль у горлі, лихоманку, набряк залоз у шиї.
Однак він також може потрапити у кров, а тоді вразити серце, нирки і легеневу систему.
Ускладнення, які спричиняє дифтерія, можуть бути різними: блокування дихальних шляхів, пошкодження серцевого м’яза (міокардит), ушкодження нерва (поліневропатія), легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).
Як запобігти
Щеплення – єдиний спосіб вберегтися від дифтерії. Однак ревакцинацію треба робити кожні 10 років.
Чим лікуватися
Лікувати дифтерію можна. Для цього існує спеціальна протидифтерійна сироватка. Ця хвороба, власне, небезпечна тим, що без негайного введення цієї сироватки половина хворих помирає.
Та навіть при вчасному введенні препарату залишається 20% ризику летального завершення хвороби.
25 янв. 2018 г.
12 янв. 2018 г.
Обережно – кір! Що робити, аби не захворіти під час спалаху
З огляду на спалах кору в Україні, перегляньте рекомендації, що допоможуть не допустити подальшого розповсюдження захворювання.
"Кір – це небезпечне захворювання, що вражає не лише дітей, а і дорослих, не захищених вакцинацією. Менше половини українських дітей були щеплені від кору за календарем минулого року. Усі дорослі і діти в разі відсутності вакцинації є у групі ризику, і про це важливо нагадувати пацієнтам, батькам. З 1000 людей, які заразилися кором, один помирає, один захворіває на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя.
Кір – це гостре інфекційне захворювання, спричинене РНК-вірусом. Кір надзвичайно заразний. Вірус швидко передається від хворої до здорової людини повітряно-крапельним шляхом.
Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. 9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.
Тож у групі ризику перебувають невакциновані люди. Здебільшого хворіють діти, проте реєструється багато випадків захворювання серед дорослих. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.
Захворювання проявляється з такими симптомами: високою температурою, макулопапульозним висипом, нежитем, кашлем, кон’юнктивітом, іноді до симптомів додаються блювання і пронос. Кір може призвести до ускладнень: пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку (енцефаліту), інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.
Інкубаційний період хвороби складає 8-14 днів. Висип на слизових оболонках щок з'являється на другий день після гострого проявлення перших симптомів. Характерний коровий висип з'являється на 4-5 день хвороби на обличчі, шиї, а пізніше – на тулубі, руках і ногах.
Специфічного лікування від кору немає. Тож єдиний засобом профілактики і захисту від хвороби наразі лишається вакцинація.
Вакцинація дітей проводиться у два етапи згідно з календарем щеплень МОЗ. Вперше комплексне щеплення від кору, краснухи і паротиту робиться у 12 місяців від народження, вдруге – у 6 років.
Подвійна вакцинація необхідна тому, що після першого разу не у всіх щеплених з'являється імунітет.
Щоб вберегтися від кору, необхідно приймати вітаміни, перш за все вітамін С та мультивітамінні препарати. Також існують більш серйозні "протектори" - арбідол, амізон, амаксоднак для стьвживання повинен обумовити лікар. Зазвичай їх радять приймати тим, у кого в сім’ї вже є хворі на кір.
8 янв. 2018 г.
Календар свят 2018
Згідно із календарем вихіднихна українців чекають чотириденні канікули у березні, квітні, червні та грудні.
Календар свят 2018 передбачає 11 офіційних вихідних:
1 січня – Новий рік (понеділок);
7 січня – Різдво Христове, православне (неділя);
8 березня – Міжнародний жіночий день (четвер);
8 квітня – Пасха (неділя);
1 травня – День міжнародної солідарності трудящих (вівторок);
9 травня – День Перемоги (середа);
27 травня – Трійця (неділя);
28 червня – День Конституції України (четвер);
24 серпня – День незалежності України (п'ятниця);
14 жовтня – День захисника України (неділя);
25 грудня – Різдво Христове, католицьке (вівторок).
Подписаться на:
Сообщения (Atom)