29 мар. 2015 г.

Аутизм

2 квітня – Всесвітній день поширення інформації щодо проблем аутизму

Близько двох тисяч українських дітей хворіють на аутизм. Такими є оцінки фахівців щодо поширення цього порушення розвитку нервової системи. Воно впливає на здатність людини спілкуватися і жити в суспільстві. Аутизм позначається на інтелекті, але іноді інтелектуальні здібності хворих на цю недугу значно перевищують середній рівень розумових здібностей пересічних людей.
Сучасна медицина називає аутизм епідемією, оскільки частота цього захворювання серед дітей за останній час значно збільшилася. За останніми даними, захворювання аутистичного спектру зустрічаються в співвідношенні 1 випадок на 70 дітей. Дати пояснення, чому так відбувається, і перерахувати точні причини, що викликають захворювання - це завдання багатьох лікарів і вчених, бо аутизм розглядається не як одне захворювання, а як спектр порушень, які можуть проявлятися в різному ступені. При цьому зачіпаються багато структур нервової системи (мозочок, стовбур мозку, лімбічна система).
  • На жаль, таке захворювання не може бути діагностоване за допомогою якихось аналізів або клінічних обстежень, тому діагноз часто буває помилковим. Щоб розуміти, про що взагалі йдеться мова і як можна запідозрити хворобу у малюка, розглянемо, що ж таке аутизм і які його ознаки.
Аутизм - це вроджене захворювання, при якому у дитини виникають труднощі в спілкуванні з іншими людьми, нездатність висловити свої емоції і зрозуміти емоції інших людей, труднощі в мовленні та іноді зниження інтелекту.
Синдром Аспергера - це різновид аутизму. Відмінність синдрому Аспергера полягає в тому, що на тлі труднощів при спілкуванні з іншими людьми і нездатністю виражати і розуміти емоції у дітей зберігається нормальний словниковий запас і нормальні розумові здібності. Вважається, що синдром Аспергера - це більш легка форма аутизму.
15 ознак аутизму у дітей
1. Перший прояв аутизму у дітей - це практично повна відсутність зорового контакту. Дитина встановлює його вкрай рідко або робить це незвичайним чином: дивиться ніби крізь або скоса.
2. Малюк проявляє дуже мало інтересу до навколишнього світу і людей.
3. Грається переважно на самоті. Якщо поспостерігати за ним, можна помітити, що він немов перебуває в якомусь своєму світі.
4. Визначити аутизм можна також за тим, що дитина не реагує на прості звернення або вказівки, при цьому ви напевно знаєте, що проблем зі слухом у неї немає.
5. Не намагається повторювати/копіювати поведінку батьків або інших дітей.
6. Дитині абсолютно не цікаво гратися з ровесниками.
7. Ознакою аутизму може служити також така особливість: дитина спершу заговорила, а потім замовкла.
8. Розвиток мовлення не відповідає віку, а у важких випадках відсутній.
9. Розпізнати аутизм можна і за манерою спілкування: діти з таким відхиленням можуть спілкуватися, не використовуючи міміку і жести.
10. Малюк може механічно багаторазово повторювати слова чи вирази, які почує з розмови або телевізора.
11. Ще одна ознака аутизму - коли дитина при розмові з нею повторює останні почуті слова.
12. Дитина намагається уникати дотиків, обіймів, погладжувань
13. Проявляється аутизм і у вигляді страху перед гучними звуками. Дитина може закривати долонями очі та вуха.
14. Ознакою аутизму у дітей можуть бути і якісь стереотипні рухи: похитування, обертання
 головою.
15. Дитина протестує проти будь-яких змін у навколишньому світі.