12 дек. 2016 г.

Свято Андрія

Свято Святого Андрія Первозванного – дуже шанований серед православних, оскільки Андрій є одним з дванадцяти апостолів. Ще Петро Перший заснував найвищу нагороду – Орден Святого апостола Андрія Первозванного, який могли отримати лише сановники. Також Андріївський прапор, як відомо, є офіційним прапором російського флоту. 

Коли свято Андрія в грудні?



Відзначається свято Андрія або, як його назвали – Андрєєв день, 13 грудня за новим стилем (3011 за старим стилем). Він є одним з перших свят, відкриває зимовий цикл. 

Історія церковного свята Андрія



Святий апостол був родом з Віфсаїди, що в Галілеї, жив у Капернаумі, на березі озера, в якому удвох з братом ловив рибу, чим і заробляв на життя.З наймолодших років був дуже побожним, багато молився, відрізнявся величезною спрямованістю до Бога. 

Андрій не одружився, вибравши шлях учня Святого пророка Іоанна Хрестителя. Пізніше, коли Іоанн Хреститель сповістив Іоанну Богослову Андрію про Боговтілення і хрещення Ісуса в Йордані, негайно пішов за Христом, ставши одним з перших його учнів. У майбутньому він призведе до Христа і свого брата Симона, відомого як апостол Петро. 

Апостол Андрій був одним зі свідків Воскресіння і Вознесіння Христа, після чого він повернувся в Єрусалим, здійснив кілька подорожей, доносячи Слово Боже в Малу Азію, Македонію, Причорномор'я, Київ, Новгород, Рим, Фракію. По шляху він зазнав багато страждань від язичників. 

Свою болісну смерть він прийняв у віці 62 років у місті Патрас жорстоким правителем Эгеатом. Його розіп'яли на хресті, який в майбутньому був названий «Андріївський хрест». Мощі святого сьогодні знаходяться в Італії у кафедральному соборі Амальфі, голова – в Римі в Соборі святого апостола Петра. 

Звичаї та прикмети, пов'язані з святом Андрія Первозванного



Згідно слов'янським традиціям, в ніч перед святом Андрія дівчата ворожать на женихів. Вони намагаються викликати віщі сни, де їм здався б їх суджений. Для цього потрібно поставити під ліжко миску з водою, а під подушку – трохи куті, ніж, дзеркало і чоловічу шапку або тріску з паркану хлопця, який подобається. 

Щоб побачити уві сні судженого, дівчата сіяли в горщик із землею насіння льону, читали над ним «Батьку наш» за 9 разів – стоячи, на колінах і сидячи. Після вимовляли змова: «Святий Андрію, я на тебе льон сію, дай же мені знати, за ким я буду той льон рвати». І горщик також ставили під ліжко. 

В Українському Поліссі це свято вважався святом юнаків. В цей день вони на вечорницях приймалися в компанії молодих людей. Молоді хлопці підстрибують до підвішеного ритуального хліба Калиті і відкушують від нього шматок, після чого пригощають всіх.
Після обряду вони можуть брати участь у вечірках, ходити на побачення, братися за чоловічу роботу, свататися і, звичайно ж, одружитися. 

На західній Україні ніч напередодні свята Андрія вважали моментом розгулу нечистої сили. За повір'ям, відьми можуть відняти у корів молоко, тому в цю ніч гуцули в цю ніч палили «андріївські вогнища» на узвишші. 

Починаючи з цього дня починали заборони на будь-які види ткаческих робіт і мотание ниток. Заборона тривав до Хрещення. Також в період від Андрєєва дні до Нового року заборонялося снувати поза домом – «несновица». 

Прикмети , приурочені до Андрєєву дня: на Андрія Первозванного ходять вночі до озер та річок слухати воду: якщо вода тиха, до рівною і гарної зими, якщо гучна – до стуж, ну, а коли бурхлива – до бур і хуртовин. 

Якщо в сам день Андрія погода холодно і ясно – це хороша прикмета, а якщо тепло – погана. Якщо в цей день сніг піде і залишиться(не розтане), то пролежить ще 10 днів.

Комментариев нет:

Отправить комментарий